Články, povídky, seminárky a další moje tvorba

Recenze

Velká mořská víla (KLicperovo divadlo Hradec Králové)

28. června 2014 v 9:54 | Lukáš Dubský
Jak dopadli Jedlíci čokolády po deseti letech?
Ve filmovém světě jsou pokračování úspěšných titulů zcela běžnou věcí. Dokonce se v poslední době zdá, že je víc druhých dílů, remaků či sequelů než úplných novinek. Udělat pokračování úspěšné divadelní hry nebývá zrovna obvyklé. Umělecký šéf Klicperova divadla David Drábek ovšem nemá problém pouštět se do neprozkoumaných končin divadelního provozu, a tak se diváci v Hradci Králové mohou bavit jeho nejnovější komedií Velká mořská víla, která je pokračováním Jedlíků čokolády, kteří měli v Klicperáklu premiéru před třemi roky.

Romeo a Julie (Klicperovo divadlo Hradec Králové)

28. června 2014 v 9:46 | Lukáš Dubský
Montekové versus Kapuleti? Ne, černí proti bílým
Drábek dokáže se Shakespearovým texty hotové zázraky. Tentokrát dokázal ukrotit svou bujnou fantazii, nerozhazoval marnotratně nápady, ale soustředil se na vyprávění příběhu "veronských milenců" 21. století.

1914 (Národní divadlo Praha)

28. června 2014 v 9:36 | Lukáš Dubský
1914 funguje jako pohlednice, ne jako divadelní představení
Měla to být událost sezony - proslulý americký režisér Robert Wilson spojil opět síly s Národním divadlem a z tohoto spojení měl vzniknout výjimečný projekt k výročí začátku první světové války. Inscenace měla obrovské ambice, na několik týdnů se kvůli ní uzavřelo Stavovské divadlo, provázel ji nevšední zájem médií. O to smutnější je, že po premiéře bublina splaskla. Zázrak se nekonal.

Zojčin byt (Východočeské divadlo)

27. června 2014 v 19:37 | Lukáš Dubský
Největším kladem Zojčina bytu jsou herecké výkony
Těsně před začátkem divadelních prázdnin uvedlo Východočeské divadlo Pardubice premiéru hry Michaila Bulgakova Zojčin byt. Tato komedie z prvních let sovětské vlády se na pardubické jeviště vrátila po téměř 25 letech.

Proměna (Švandovo divadlo)

5. června 2014 v 21:58 | Lukáš Dubský
Pocit znepokojení nahradil odpor a znechucení
Jen pár dní před devadesátým výročím úmrtí Franze Kafky uvedlo Švandovo divadlo zbrusu novou adaptaci povídky Proměna. Verze režiséra Dodo Gombára a dramaturgyně Lucie Kolouchové se Kafkou inspiruje spíše volně a nabízí divákovi vlastní pohled na věc. Že by Kafka pro 21 století?

Kvartýr (Národní divadlo Praha)

31. května 2014 v 12:36 | Lukáš Dubský
Bezmocnost tváří v tvář bezohlednosti
Režisér David Jařab má pro pražského německého autora Johannese Urzidila slabost. Ačkoliv Urzidil nebyl dramatik, jeho doménou byly především povídky a eseje, Jařab se pustil do dramatizace již druhého díla současníka Franze Kafky. V prvním případě se jednalo o mimořádný úspěch - to, když v Divadle Komedie nastudoval Weissensteina. Kvartýr bohužel takovým zjevením není a nemalý vliv na to má právě dramatizace.

Zkrocení zlé ženy (Městské divadlo Mladá Boleslav)

31. května 2014 v 12:30 | Lukáš Dubský
Vyšlo v Pardubickém deníku, 29.5.2014

Jak zkrotit Zkrocení zlé ženy?
Notoricky známou Shakespearovu komedii Zkrocení zlé ženy přivezlo do Pardubic Městské divadlo Mladá Boleslav. Komedie anglického klasika sleduje milostné osudy dvou párů, z nichž hlavní důraz je kladen na vztah machistického Petruccia, který se snaží zkrotit svou novomanželku Kateřinu, o níž si všichni ostatní myslí, že je to nezkrotitelná saň.

Žebrácká opera (Klicperovo divadlo Hradec Králové)

31. května 2014 v 12:25 | Lukáš Dubský
Havel zábavnější, než byste čekali
Ačkoliv hry Václava Havla patří k relativně často inscenovaným, rozhodně nepatří k těm interpretačně jednoduchým. Dramata bývalého českého prezidenta představují promyšlenou stavebnici, kterou ovšem musí režisér uvést v život. V Klicperově divadle se hostujícímu Danielu Špinarovi dařilo nad očekávání dobře a Žebrácká opera se v jeho rukách proměnila v bláznivou grotesku s absurdním slovním humorem i vážnými, existenciálními tématy.

S nadějí, i bez ní (Komorní scéna Aréna)

13. května 2014 v 19:53 | Lukáš Dubský
Někde se stala chyba
Současní čeští autoři se často vrací ke komunistické minulosti naší země. Toto období láká nejednoznačným přijímáním ve společnosti, ale také tím, že čtyřicetiletá vláda jedné strany dodnes ovlivňuje naše životy. Nejdramatičtější momenty autorům nabízí buď revoluční rok 1968, nebo padesátá léta plná politických procesů. Právě druhé jmenované období se stalo námětem hry S nadějí, i bez ní ostravského dramaturga Tomáše Vůjtka, kterou v jeho domovské Aréně nastudoval Ivan Krejčí.

Maska a tvář (Činoherní klub Praha)

12. května 2014 v 19:38 | Lukáš Dubský
Co se stane, když odhodíme masku?
Žánr teatro grottesco si získal na začátku dvacátého století v italském divadle velkou pozornost. Tyto "krvavé grotesky" byly reakcí na tehdejší podobu měšťáckého divadla, proti kterému se autoři tohoto žánru bouřili. Jednalo se ovšem o směr časově i prostorově výrazně ohraničený, dnes je takřka zapomenut a zbylo jen pár textů, které se vrací na jeviště. Mezi ně patří i Maska a tvář Luigiho Chiarelliho, která je uváděna i mimo kontext hnutí. V Činoherním klubu si ji v roce 2002 vybral režisér Ladislav Smoček a vzhledem k tomu, že po 12 letech je inscenace stále na repertoáru, lze řící, že se Smoček trefil do vkusu současného pražského publika, které chodí na populární herce i na lehkou frašku s moralizujícími podtóny.

Chvála bláznovství aneb Elling a Kjell (Karlovarské městské divadlo)

7. května 2014 v 19:54 | Lukáš Dubský
Do Pardubic se vrátili Elling a Kjell v režii Jiřího Seydlera
S norskou tragikomedií Chvála bláznovství aneb Elling a Kjell zavítalo v úterý do Pardubic Karlovarské městské divadlo. Zdá se vám tento titul povědomý? Není divu, vždyť ho před osmi lety uvedlo také Východočeské divadlo Pardubice v režii Jiřího Seydlera. Stejný režisér se s tímto dramatickým titulem utkal i v Karlových Varech, kde dělá uměleckého šéfa.
Nebyl to ale v úterý jediný návrat. Do známého prostředí se vrátil také Michal Malátný, který se k herectví dostal po desetileté pauze, kdy se věnoval jen hudbě jako frontman kapely Chinaski.

Ze života hmyzu - Oh! Jaká podívaná! (Divadlo Husa na provázku)

29. dubna 2014 v 11:51 | Lukáš Dubský
Morávkovo balábile útočí na všechny divákovy smysly
V brněnském Divadle Husa na provázku pokračují v programovém uvádění děl Karla Čapka. Tentokrát si umělecký šéf souboru Vladimír Morávek vzal na paškál divadelní hru, kterou Čapek napsal společně se svým starším bratrem Josefem.

Králova řeč (Východočeské divadlo Pardubice)

28. dubna 2014 v 11:45 | Lukáš Dubský
Králova řeč přináší lidské drama na pozadí velkých dějin
Oscarový snímek, ale také hojně uváděná divadelní hra. To je Králova řeč, která měla v sobotu premiéru ve Východočeském divadle Pardubice.

Osiřelý západ (Činoherní klub Praha)

19. dubna 2014 v 22:42 | Lukáš Dubský
Bez naděje na lepší vyhlídky

Režisér Činoherního klubu Ondřej Sokol se stal u nás jakýmsi průkopníkem v inscenování her jednoho z nejhranějších autorů současnosti Martina McDonagha. Jeho hry si také sám překládá a jejich inscenace sklízejí úspěchy u diváků i odborné kritiky. Osiřelý západ patří k prvním McDonaghovým hrám, stejně jako mnoho dalších vychází z drsné poetiky irského venkova a zařadit bychom ji mohli do škatulky tragikomedie disponující vynikajícím černým humorem.

Mrzák inishmaanský (Východočeské divadlo Pardubice)

19. dubna 2014 v 22:29 | Lukáš Dubský
Laskavý pohled na inishmaanského Mrzáka

Martin McDonagh patří k nejhranějším divadelním autorům na světě a Česká republika není v tomto ohledu výjimkou. Jeho Mrzák inishmaanský už se dočkal několika různých zpracování, v poslední době se hry ujali Janusz Klimsza v ostravském Divadle Petra Bezruče a debutující Ladislav Špiner ve Východočeském divadle Pardubice. Tam se rozhodli po úspěšném scénickém čtení uvést plnohodnotnou variantu Mrzáka v komorním prostoru Malé scény ve dvoře.

Ohlušující pach bílé (Národní divadlo Praha)

19. dubna 2014 v 22:20 | Lukáš Dubský
Van Gogh jako geniální šílenec. Nebo šílený génius?

Bílá postel, bílé stěny, bílé dveře od pokoje… Podkrovní scéna Národního divadla se změnila v pokoj ve francouzském blázinci, kde je zavřený Vincent van Gogh. Divadelní hra Stefana Massiniho vypráví nejen o pohnutých osudech slavného malíře, ale přibližuje divákovi také pohled na proměnu, jakou na konci devatenáctého století procházela léčba duševně chorých. V postavě ředitele Peyrona nabízí pohled na moderní psychologii, která tehdy byla ještě v plenkách.

Naše třída (Divadlo Komedie)

3. dubna 2014 v 23:20 | Lukáš Dubský
Dějiny polského antisemitismu ve 14 kapitolách
Téma holocaustu je jedno z nejsilnějších, které se objevuje v literatuře, dramatu i dalších druzích umění od druhé poloviny 20. století. Vyrovnat se s genocidou Židů snaží umělci různých národů, nejpalčivější otázky pak otevírají autoří ze střední a východní Evropy, tedy míst nejvíce zasažených nacistickým terorem. Významným příspěvkem do diskuse je i hra polského dramatika Tadeusze Słobodzianka Naše třída. Inspirací jí byl masakt asi 1600 Židů v polském městě Jedwabné.

Podivný případ se psem (Městské divadlo Brno)

1. dubna 2014 v 18:20 | Lukáš Dubský
O autismu bez sentimentu
Podivný případ se psem je hra, o které lze prohlásit, že mít ji na repertoáru je vysloveně módní záležitost. Jen v letošní sezoně měla premiéru hned ve čtyřech českých divadlech - nejprve v září na Kladně, poté v Městském divadle Brno a v Liberci, nakonec ji v březnu uvedlo i Národní divadlo moravskoslezské v Ostravě. Jestli se hra dlouhodoběji prosadí do hledáčku dramaturgů, ukáže až čas. Předpoklady k tomu ovšem má. Bestseller Marka Haddona skrývá silný příběh, dramatizace Simona Stephense zase dramatizátorskou zručnost.

Andorra (Divadlo na Vinohradech)

1. dubna 2014 v 9:49 | Lukáš Dubský
Velkoformátové divadlo, které na Vinohrady patří
První premiérou letošní divadelní sezony se na Vinohradech stalo drama švýcarského spisovatele Maxe Frische Andorra. Frisch se snažil vytvořit model fungování společnosti v malém státě, vzhledem k tomu, že hra vznikala po druhé světové válce, silně v ní rezonuje téma antisemitismu.

Flashdance (Městské divadlo Brno)

23. března 2014 v 12:34 | Lukáš Dubský
Flashdance okouzlí hlavně tanečními scénami
Městské divadlo Brno si dokázalo v posledních letech vydobýt unikátní postavení na poli muzikálu. Kromě toho, že má šanci získat licenci na provozování těch nejpřísněji podmiňovaných produkcí, dostávají se na brněnská prkna i aktuální muzikálové hity. A tak třeba nová verze muzikálu Flashdance byla v Brně uvedena v evropské premiéře.
 
 

Reklama