Články, povídky, seminárky a další moje tvorba

Květen 2014

Kvartýr (Národní divadlo Praha)

31. května 2014 v 12:36 | Lukáš Dubský |  Recenze
Bezmocnost tváří v tvář bezohlednosti
Režisér David Jařab má pro pražského německého autora Johannese Urzidila slabost. Ačkoliv Urzidil nebyl dramatik, jeho doménou byly především povídky a eseje, Jařab se pustil do dramatizace již druhého díla současníka Franze Kafky. V prvním případě se jednalo o mimořádný úspěch - to, když v Divadle Komedie nastudoval Weissensteina. Kvartýr bohužel takovým zjevením není a nemalý vliv na to má právě dramatizace.

Zkrocení zlé ženy (Městské divadlo Mladá Boleslav)

31. května 2014 v 12:30 | Lukáš Dubský |  Recenze
Vyšlo v Pardubickém deníku, 29.5.2014

Jak zkrotit Zkrocení zlé ženy?
Notoricky známou Shakespearovu komedii Zkrocení zlé ženy přivezlo do Pardubic Městské divadlo Mladá Boleslav. Komedie anglického klasika sleduje milostné osudy dvou párů, z nichž hlavní důraz je kladen na vztah machistického Petruccia, který se snaží zkrotit svou novomanželku Kateřinu, o níž si všichni ostatní myslí, že je to nezkrotitelná saň.

Žebrácká opera (Klicperovo divadlo Hradec Králové)

31. května 2014 v 12:25 | Lukáš Dubský |  Recenze
Havel zábavnější, než byste čekali
Ačkoliv hry Václava Havla patří k relativně často inscenovaným, rozhodně nepatří k těm interpretačně jednoduchým. Dramata bývalého českého prezidenta představují promyšlenou stavebnici, kterou ovšem musí režisér uvést v život. V Klicperově divadle se hostujícímu Danielu Špinarovi dařilo nad očekávání dobře a Žebrácká opera se v jeho rukách proměnila v bláznivou grotesku s absurdním slovním humorem i vážnými, existenciálními tématy.