Články, povídky, seminárky a další moje tvorba

Duben 2014

Ze života hmyzu - Oh! Jaká podívaná! (Divadlo Husa na provázku)

29. dubna 2014 v 11:51 | Lukáš Dubský |  Recenze
Morávkovo balábile útočí na všechny divákovy smysly
V brněnském Divadle Husa na provázku pokračují v programovém uvádění děl Karla Čapka. Tentokrát si umělecký šéf souboru Vladimír Morávek vzal na paškál divadelní hru, kterou Čapek napsal společně se svým starším bratrem Josefem.Králova řeč (Východočeské divadlo Pardubice)

28. dubna 2014 v 11:45 | Lukáš Dubský |  Recenze
Králova řeč přináší lidské drama na pozadí velkých dějin
Oscarový snímek, ale také hojně uváděná divadelní hra. To je Králova řeč, která měla v sobotu premiéru ve Východočeském divadle Pardubice.


Osiřelý západ (Činoherní klub Praha)

19. dubna 2014 v 22:42 | Lukáš Dubský |  Recenze
Bez naděje na lepší vyhlídky

Režisér Činoherního klubu Ondřej Sokol se stal u nás jakýmsi průkopníkem v inscenování her jednoho z nejhranějších autorů současnosti Martina McDonagha. Jeho hry si také sám překládá a jejich inscenace sklízejí úspěchy u diváků i odborné kritiky. Osiřelý západ patří k prvním McDonaghovým hrám, stejně jako mnoho dalších vychází z drsné poetiky irského venkova a zařadit bychom ji mohli do škatulky tragikomedie disponující vynikajícím černým humorem.

Mrzák inishmaanský (Východočeské divadlo Pardubice)

19. dubna 2014 v 22:29 | Lukáš Dubský |  Recenze
Laskavý pohled na inishmaanského Mrzáka

Martin McDonagh patří k nejhranějším divadelním autorům na světě a Česká republika není v tomto ohledu výjimkou. Jeho Mrzák inishmaanský už se dočkal několika různých zpracování, v poslední době se hry ujali Janusz Klimsza v ostravském Divadle Petra Bezruče a debutující Ladislav Špiner ve Východočeském divadle Pardubice. Tam se rozhodli po úspěšném scénickém čtení uvést plnohodnotnou variantu Mrzáka v komorním prostoru Malé scény ve dvoře.

Ohlušující pach bílé (Národní divadlo Praha)

19. dubna 2014 v 22:20 | Lukáš Dubský |  Recenze
Van Gogh jako geniální šílenec. Nebo šílený génius?

Bílá postel, bílé stěny, bílé dveře od pokoje… Podkrovní scéna Národního divadla se změnila v pokoj ve francouzském blázinci, kde je zavřený Vincent van Gogh. Divadelní hra Stefana Massiniho vypráví nejen o pohnutých osudech slavného malíře, ale přibližuje divákovi také pohled na proměnu, jakou na konci devatenáctého století procházela léčba duševně chorých. V postavě ředitele Peyrona nabízí pohled na moderní psychologii, která tehdy byla ještě v plenkách.
Naše třída (Divadlo Komedie)

3. dubna 2014 v 23:20 | Lukáš Dubský |  Recenze
Dějiny polského antisemitismu ve 14 kapitolách
Téma holocaustu je jedno z nejsilnějších, které se objevuje v literatuře, dramatu i dalších druzích umění od druhé poloviny 20. století. Vyrovnat se s genocidou Židů snaží umělci různých národů, nejpalčivější otázky pak otevírají autoří ze střední a východní Evropy, tedy míst nejvíce zasažených nacistickým terorem. Významným příspěvkem do diskuse je i hra polského dramatika Tadeusze Słobodzianka Naše třída. Inspirací jí byl masakt asi 1600 Židů v polském městě Jedwabné.