Články, povídky, seminárky a další moje tvorba

Březen 2014

Flashdance (Městské divadlo Brno)

23. března 2014 v 12:34 | Lukáš Dubský |  Recenze
Flashdance okouzlí hlavně tanečními scénami
Městské divadlo Brno si dokázalo v posledních letech vydobýt unikátní postavení na poli muzikálu. Kromě toho, že má šanci získat licenci na provozování těch nejpřísněji podmiňovaných produkcí, dostávají se na brněnská prkna i aktuální muzikálové hity. A tak třeba nová verze muzikálu Flashdance byla v Brně uvedena v evropské premiéře.

Cesta dlouhým dnem do noci (Klicperovo divadlo Hradec Králové)

21. března 2014 v 15:59 | Lukáš Dubský |  Recenze
Rodinné peklo v režii skvělých hradeckých herců

Klicperovo divadlo se v této sezoně vrhlo na moderní americkou dramatiku. Po Tennessee Williamsovi se na hradecká prkna dostal i další světoznámý autor - Eugene O´Neill a jeho patrně nejslavnější hra Cesta dlouhým dnem do noci.

Tartuffe Impromptu! (Národní divadlo Praha)

21. března 2014 v 15:01 | Lukáš Dubský |  Pardubický deník
Tartuffe podle Nebeského aneb Pokrytec v rodině pokrytců
Není to tak dávno, co režisér Jan Nebeský šokoval konzervativní diváky Zlaté kapličky svým Králem Learem, který měl se Shakespearovou hrou shodný snad jen název a jména postav. Nyní se v budově Stavovského divadla pustil do dalšího velkého díla - Molièrovy komedie Tartuffe, která svého času vyvolala ve Francii skandál a král Ludvík XIV. ji byl nucen zakázat. V Národním divadle tentokrát neponechali nic náhodě a diváky už dopředu varují, že nová inscenace nebude pietním oprášením klasiky. A promítá se to i v názvu, hraje se pod jménem Tartuffe Impromptu!
Krvavá svatba (Divadlo pod Palmovkou)

15. března 2014 v 10:00 | Lukáš Dubský |  Recenze
Krvavá svatba přinesla místo španělské horkokrevnosti chlad
Pražské Divadlo pod Palmovkou bylo loni při povodních vytopeno, a tak tuto divadelní sezonu tráví hlavně na zájezdech. Ve středu zavítalo také do chrudimského Divadla Karla Pippicha a to se španělskou tragédií Krvavá svatba, kterou ve třicátých letech minulého století napsal významný básník a dramatik Federico García Lorca.

Hotel mezi dvěma světy (Divadlo Na Fidlovačce)

8. března 2014 v 10:39 | Lukáš Dubský |  Recenze
V mezistanici je prostor pro silné city i lidské poklesky
Hotel mezi dvěma světy můžeme nazývat komedií, ovšem z repertoáru Divadla Na Fidlovačce poněkud vybočující. Určitě nejde o žádnou řachandu, spíše o úsměvné ztvárnění toho, co se děje mezi životem a smrtí. Nepřehlédnutelný je také filosofický podtext. Aby ne, když francouzský dramatik Éric-Emmanuel Schmitt je vystudovaný filosof.