Články, povídky, seminárky a další moje tvorba

Prosinec 2013


Anna Karenina (Divadlo Na zábradlí)

17. prosince 2013 v 21:00 | Lukáš Dubský |  Recenze
Sympatický pokus o moderní pojetí ruské klasiky
Do nového působiště v Divadle Na zábradlí přenesl tvůrčí tým z brněnské Reduty především inscenace kmenového režiséra Jana Mikuláška. K jedné z výjimek patří Anna Karenina v režii Daniela Špinara. Jak je u Špinara zvykem, jedná se o moderní verzi klasického ruského románu s využitím dramatizace známého německého režiséra Armina Petrase.


Jméno růže (Východočeské divadlo Pardubice)

10. prosince 2013 v 11:25 | Lukáš Dubský |  Recenze

Divadelní Jméno růže svádí s filmem a románem nerovnou bitvu
Mysteriózní detektivka Jméno růže měla v sobotu premiéru ve Východočeském divadle Pardubice (VČD). Slavný román italského univerzitního profesora, sémiologa a spisovatele Umberta Eca proslavilo také filmové zpracování Jeana-Jacquese Annauda s Seanem Connerym v hlavní roli. Autorem divadelní adaptace je německý dramatik a režisér Claus J. Frankl a v Pardubicích hru režíroval bývalý ředitel Divadla pod Palmovkou Petr Kracik, který je ve VČD častým hostem.


Jedenácté přikázání (Národní divadlo Praha)

6. prosince 2013 v 22:46 | Lukáš Dubský |  Recenze

Šamberk? Kdepak - Drábkův koktejl ujetých postav a nespoutaného herectví
František Ferdinand Šamberk je nehraný (a dost možná, že v současnosti i nehratelný) autor vaudevillů, které si v druhé polovině 19. století získaly mezi diváky značnou oblibu. Jedenácté přikázání patří k jeho nejúspěšnějším hrám, v inscenaci pražského Národního divadla ovšem ze Šamberka dle očekávání příliš nezůstalo. Režisér a autor úpravy David Drábek využívá jen základní syžet, zbytek inscenace je jeho klasický koktejl plný ujetých a výrazně stylizovaných postav, nespoutaného herectví, hudebních a tanečních čísel a hlavně velké spousty vtipů, od těch prvoplánových až po ty vskutku povedené.

Jekyll a Hyde (Městské divadlo Brno)

5. prosince 2013 v 23:35 | Lukáš Dubský |  Recenze

Napětí, dojetí, famózní výprava… To je brněnský Jekyll a Hyde
Jekyll a Hyde je další z celosvětově populárních muzikálových produkcí, která se dostala na prkna Hudební scény Městského divadla Brno. Kromě tradičně slušného řemesla se mohou tentokrát diváci těšit na úchvatnou scénu Christophera Weyerse a zaznamenáníhodné výkony obou alternujících představitelů titulní dvojrole.

Papežka (Městské divadlo Brno)

5. prosince 2013 v 21:33 | Lukáš Dubský |  Recenze

Papežka je zážitkem i bez typického muzikálového pozlátka
Muzikály německé provenience se na česká jeviště dostanou jen zřídkakdy, většina zahraničních muzikálových produkcí k nám přichází z Broadwaye či West Endu. Papežka, která vznikla na motivy bestselleru americké spisovatelky Donny W. Cross, však ukazuje, že podcenit naše západní sousedy v oblasti muzikálové tvorby by bylo velkou chybou. V Městském divadle Brno totiž dokázali proměnit Papežku ve velkou hudební událost.