Články, povídky, seminárky a další moje tvorba

Duben 2013

Poslední víkend (Východočeské divadlo Pardubice)

30. dubna 2013 v 17:12 | Lukáš Dubský |  Recenze
Vyšlo v Pardubickém deníku


Detektivka, které chybí tah na branku
Předposlední premiéru divadelní sezony obstarala ve Východočeském divadle Pardubice detektivní hra Agathy Christie Poslední víkend. Detektivka se na jeviště pardubického divadla vrátila po mnoha letech a v případě Posledního víkendu dokonce v české premiéře. A to přesto, že Christie napsala tuto hru již v roce 1951 a ve zbtyku Evropy je běžně k vidění.

Krysař (Klicperovo divadlo Hradec Králové)

28. dubna 2013 v 9:18 | Lukáš Dubský |  Recenze
Zveřejněno na i-divadlo.cz


Nápady zajímavé, dohromady ale nefungují
Převést na jeviště poetickou novelu Viktora Dyka je úkol složitý a většina oblastních divadel by se nejspíš do křížku s náročným textem ani nepouštěla. V Klicperově divadle jdou ovšem cestou náročné dramaturgie, na sázky na jistotu v dramaturgickém plánu většinou nenarazíte. Některé odvážné tahy ovšem občas nevyjdou, jako se to stalo u Krysaře režiséra Jana Friče.Správkař (Divadlo Petra Bezruče Ostrava)

18. dubna 2013 v 23:50 | Lukáš Dubský |  Recenze
Zveřejněno na serveru i-divadlo.cz


O předsudcích a strachu z jinakosti
Pronásledování židů je téma, které má dlouhou divadelní historii, vždyť o předsudcích vůči židovskému národu vypráví už Shakespearova komedie Kupec benátský. Většinou pak bývají osudy Izraelitů nahlíženy skrze jejich utrpení v období druhé světové války. Román Bernarda Malamuda Správkař, který pro divadlo zdramatizoval Arnošt Goldflam, se ovšem odehrává v carském Rusku, konkrétně v Kyjevě. Mohlo by se zdát, že více než sto let starý příběh o jednom vykonstruovaném procesu bude pro dnešního diváka odtažitý, opak je ovšem pravdou. Malamud se ve svém díle dotýká obecných otázek lidských předsudků a neschopnosti přijmout a akceptovat jinakost.

Zázrak v černém domě (Divadlo Na zábradlí)

16. dubna 2013 v 14:00 | Lukáš Dubský |  Recenze

"Černý dům" jako středobod rodinného trápení
Inscenace Zázrak v černém domě patří k nejúspěšnějším hrám na repertoáru Divadla Na zábradlí. Text dramatika, divadelního kritika a bývalého ministra Milana Uhdeho uvedli Na zábradlí ve světové premiéře již před šesti lety. Rodinné drama s komickými prvky se lehce dotýká i našich národních dějin.