Články, povídky, seminárky a další moje tvorba

Březen 2013


Kdyby tisíc klarinerů (Divadlo pod Palmovkou)

26. března 2013 v 11:05 | Lukáš Dubský |  Recenze

Zveřejněno na i-divadlo.cz

Hudba válcuje činoherní složku inscenace
Když se v roce 1958 objevila hudební revue Kdyby tisíc klarinetů na scéně nově vznikajícího Divadla Na zábradlí, asi málokdo tušil, že tím byly položeny základy divadlům malých forem. Ty pak v 60. letech rostly jako houby po dešti a Klarinety se pak dočkaly i značně obměněného filmového zpracování, ve kterém je obrovská koncentrace písňových hitů dvojice Suchý - Šlitr.
Kauza Médeia (A Studio Rubín)

23. března 2013 v 11:35 | Lukáš Dubský |  Recenze

Médeia jako černá komedie, která mísí závažné s banálním
Jednou z dramaturgických linek pražského A Studia Rubín je série adaptací známých příběhů, o kterou se pokouší dramatik Petr Kolečko a režisér Daniel Špinar. Po variaci na Wildeovu Salome se rozhodli zpracovat do moderní podoby Eurípidovu antickou tragédii Médeia.

Přísně tajné: Hrubá nemravnost (Divadlo F.X.Šaldy Liberec)

23. března 2013 v 11:03 | Lukáš Dubský |  Recenze
Vyšlo v Pardubickém deníku, 22.3.2013


I na malém jevišti lze hrát velké divadlo
Jméno matematika Alana Turinga není v českých luzích a hájích příliš známé. Přesto měl tento člověk výjimečný, i když poněkud smutný osud. Pardubičtí diváci se o tom mohli přesvědčit na Malé scéně ve dvoře, kam s hrou nazvanou Přísně tajné: Hrubá nemravnost zavítalo liberecké Divadlo F. X. Šaldy.

Mojžíš (Městské divadlo Brno)

23. března 2013 v 10:50 | Lukáš Dubský |  Recenze

Lidovému divadlu se v podobě Mojžíše daří i na profesionálním jevišti
Spolupráce brněnského Městského divadla a režisérky Hany Burešové je plodným spojením, ze kterého v Brně vznikají velmi zajímavé počiny. Patří mezi ně i lidová hra na starozákonní motivy nazvaná jednoduše Mojžíš. Burešové se tentokrát podařilo na profesionální jeviště přenést sousedskou hru, kterou při slavnostních příležitostech hráli amatérští herci v Podkrkonoší.