Články, povídky, seminárky a další moje tvorba

Listopad 2012Polední úděl (Divadlo v Dlouhé)

29. listopadu 2012 v 18:22 | Lukáš Dubský |  Recenze

Divácky náročnou inscenaci krášlí vynikající herecké výkony
V hledání různých podob lásky pokračuje v pražském Divadle v Dlouhé režisérka Hana Burešová. Polední úděl, autobiografické drama Paula Claudela, představuje již třetí střípek do povedené mozaiky zajímavých a nepříliš často interpretovaných textů. Vše začalo Senecovou Faidrou a přes barokního Lékaře své cti se Burešová dostala až k filosofické hře napsané na začátku 20. století. Kromě tématu provazuje tyto tři inscenace také herecké obsazení - ve všech případech si ústřední manželskou dvojici zahráli Helena Dvořáková a Miroslav Táborský.

Bylo nás pět (Klicperovo divadlo Hradec Králové)

29. listopadu 2012 v 18:17 | Lukáš Dubský |  Recenze

Adaptace Poláčkova díla baví v Hradci herce i diváky
Když se člověk dívá na inscenaci Bylo nás pět, ani by neřekl, že ji její autor Karel Poláček psal v těch nejtěžších okamžicích svého života. Tedy za druhé světové války, kdy byl jakožto Žid perzekuován a posléze deportován do ghetta v Terezíně a vyhlazovacího tábora v Osvětimi. Bylo nás pět je Poláčkovým vzpomínáním na chvíle bezstarostného mládí v rodném Rychnově nad Kněžnou. Pro hradecké divadlo geograficky blízké téma, navíc osvědčený námět, který má šanci do divadla přitáhnout děti i dospělé.


Česká válka (Divadlo Na zábradlí)

22. listopadu 2012 v 21:00 | Lukáš Dubský |  Recenze
Zveřejněno na serveru i-divadlo.cz

Zajímavé téma maskuje prázdný obsah
Téma třetího neboli protikomunistického odboje je zajímavým a do značné míry kontroverzním námětem pro divadelní hru. Stačí si jen vzpomenout, jaké vášně vyvolává příběh bratří Mašínů a především interpretace jejich činů na škále hrdinství - terorismus. Za výběr závažné a nepříliš často zpracovávané látky lze tedy dramaturgii Divadla Na zábradlí pochválit. To je však téměř všechno kladné, co můžeme o České válce říci.


Čarodějky z Eastwicku (Městské divadlo Brno)

21. listopadu 2012 v 23:38 | Lukáš Dubský |  Recenze

Svobodomyslné čarodějky v Brně uspěly
Zatímco filmová verze Čarodějek z Eastwicku, ve které hrají třeba Jack Nicholson nebo Cher, je poměrně známá, londýnský muzikál už takovou známostí neoplývá. Hrál se sice v Anglii a v Austrálii, na Broadwayi se však jen mihnul, a tak lze říci, že v Městském divadle Brno vstoupili do částečně neobjevených končin. Zatímco prudérní Ameriku může muzikál plný sexuálních narážek a přestupků proti "počestnému" životu provokovat, v Brně se mu daří velmi dobře - za sebou má už více než 130 repríz a na repertoáru se drží už přes pět let.Na Větrné hůrce (Divadlo Petra Bezruče Ostrava)

14. listopadu 2012 v 18:29 | Lukáš Dubský |  Recenze
Zveřejněno na i-divadlo.cz

Na Větrné hůrce se krutostí nešetří
Jediný román Emily Brontëové Na Větrné hůrce (nebo též Bouřlivé výšiny) byl ve své době označován za "červenou knihovnu". Režisér Jan Mikulášek ovšem ostravskou dramatizaci zcela očistil od sentimentu a obnažil tak krutost a drsnost, která vládne na yorkshirských vřesovištích. Inscenace má jasný punc Mikuláškova režijního rukopisu, který ale neustrnul a vyvíjí se, což je vidět hlavně v práci s herci. Ti dostali od režiséra hodně postoru na rozehrání svých postav a vracejí mu to skvělými výkony.