Články, povídky, seminárky a další moje tvorba

Leden 2012

Tulák po hvězdách (Klicperovo divadlo Hradec Králové)

15. ledna 2012 v 23:05 | Lukáš Dubský |  Recenze
Zveřejněno na i-divadlo.cz

Trnitá cesta ke hvězdám
Život Jacka Londona byl jedním velkým dobrodružstvím a nemálo jeho děl je inspirováno právě jeho pohnutým osudem. Nejinak je tomu i u Tuláka po hvězdách, ve kterém London čerpal například ze svého měsíčního pobytu ve vězení. Slavný román z roku 1914 je obžalobou tehdejší americké justice, ale především niterným vyjádřením touhy po svobodě. Dramatizace tohoto románu se stala první premiérou sezony 2011/2012 v Klicperově divadle.

Odpad, město, smrt (Divadlo Komedie)

15. ledna 2012 v 22:59 | Lukáš Dubský |  Recenze
Zveřejněno na i-divadlo.cz

Zakazovaná hra tepe pokrytectví a falešnou politickou korektnost
Hra známého filmového režiséra Rainera Wernera Fassbindera vznikla v roce 1975 a z velké části vycházela z frankfurtských a celkově západoněmeckých reálií té doby. Jejího uvedení se ovšem autor nedočkal - hra byla nařknuta z antisemitismu a její uvádění zakázáno. Co s takovou hrou na konci roku 2011 v České republice? Nechat ji zpracovat Dušanu D. Pařízkovi, který z ní v Divadle Komedie udělal aktuální hru dotýkající se i českých reálií. Pražskékomorní divadlo touto inscenací pokračuje v nastoupeném trendu společensky angažovaného divadla.

Caesar (Divadlo na Vinohradech)

15. ledna 2012 v 22:50 | Lukáš Dubský |  Recenze
Politická manipulace v historických kostýmech
Vražda římského diktátora Julia Caesara je dějinnou peripetií, kterou ve své tragédii (nikoliv historickém dramatu) zachytil i slavný alžbětinský spisovatel William Shakespeare. Hra není ani tak o přesném popisu oné, velmi známé události, ale spíše možností poodkrýt zákulisí politických dohod a machinací, které byly součástí starověkého Říma i moderní společnosti. V tomto duchu také Caesara na Vinohradech inscenuje Martin Stropnický.