Články, povídky, seminárky a další moje tvorba

Prosinec 2011

Ostře sledované vlaky (Městské divadlo Mladá Boleslav)

16. prosince 2011 v 17:30 | Lukáš Dubský |  Recenze
Vyšlo v Pardubickém deníku


Boleslavské inscenaci vévodí herci v čele s Matoušem Rumlem
Jedno z nejznámějších děl spisovatele Bohumila Hrabala nastudoval v loňské divadelní sezoně v Mladé Boleslavi režisér Ivo Krobot. Pro Krobota to nebylo první Hrabalovo dílo, které převedl na divadelní prkna. Rovněž v Ostře sledovaných vlacích, které přivezli boleslavští v úterý opět do Pardubic, prokázal cit pro hrabalovskou poetiku. Příjemné představení pak korunovali velmi povedené herecké výkony.Mrzák inishmaanský (Klicperovo divadlo Hradec Králové)

14. prosince 2011 v 11:16 | Lukáš Dubský |  Recenze

McDonagh v ryšavých parukách
Martin McDonagh patří k nejhranějším autorům současnosti. Jeho černé komedie vynikají především vtipnými dialogy, zajímavými pointami a svérázným obrazem drsné irské krajiny. Jeho díla ale nejsou samoúčelná, odráží se v nich i určité odcizení a pocit osamění člověka v dnešním světě. V Hradci Králové se jedné z McDonaghových her z tzv. Aranské trilogie ujal režisér Jan Frič, který pro irskou komedii zvolil polohu ostré nadsázky.

Přišel na večeři (Divadlo J. K. Tyla Plzeň)

13. prosince 2011 v 10:22 | Lukáš Dubský |  Recenze
Pointování vtipů je slabinou plzeňské komedie
Nasadit na repertoár komedii ze 30. let minulého století, jejímiž autory jsou George S. Kaufman a Moss Hart, je poměrně zdařilý dramaturgický tah. Jedná se o vcelku neokoukané dílo, navíc sarkastičtí až sprostí hrdinové s neodolatelným vtipem jsou nyní v kurzu. Stačí připomenout velmi populární americký seriál Dr. House (dabér hlavního hrdiny se v malé roli objeví v plzeňské inscenaci). Jednou z takových postav je i Sheridan Whiteside, hlavní hrdina komedie Přišel na večeři. Literární kritik je na první pohled sobecký a s vrozenou elegancí uráží všechny kolem. Anebo, že by to s jeho sobectvím a cyničností nebylo až tak zlé?

U Hitlerů v kuchyni (Divadlo v Dlouhé)

13. prosince 2011 v 10:17 | Lukáš Dubský |  Recenze
Groteskní výjevy z Vůdcova života
Do originální poetiky Divadla v Dlouhé dobře zapadl i kus brněnského autora Arnošta Goldflama. Hra U Hitlerů v kuchyni (inscenovaná rovněž pod názvem Doma u Hitlerů) je sledem několika groteskních scének ze života Adolfa Hitlera. Jedná se pochopitelně o scénky smyšlené a patřičně nadsazené, které ale pracují s diváckou znalostí dějin Třetí říše.