Články, povídky, seminárky a další moje tvorba

Listopad 2011

Heda Gablerová (Švandovo divadlo)

30. listopadu 2011 v 11:38 | Lukáš Dubský |  Recenze

Sebezničující povaha s norskými fjordy na pozadí
Norský dramatik Henrik Ibsen patří k těm nejzajímavjěším autorům světového divadla, a to i přesto, že od jeho smrti uplynulo letos v květnu již 105 let. Je to trochu paradoxní, ale některá Ibsenova díla vyznívají v dnešní době aktuálněji, než tomu mohlo být v době vzniku. Ibsen zkrátka přímo vybízí k moderní úpravě, protože je při ní možné pracovat takřka kompletně s původním textem bez nějakých velkých změn.

Romeo a Julie (Divadlo Petra Bezruče Ostrava)

28. listopadu 2011 v 10:59 | Lukáš Dubský |  Recenze

Příběh veronských milenců pro teenagery
Ošumělý nábytek, který jako kdyby vypadl z běžné domácnosti normalizačního Československa. V takových kulisách se odehrává ostravská inscenace Shakespearova slavného milostného příběhu. Oproti klasickému zpracování to ale není jediná změna. Mladá režisérka Anna Petrželková zvolila současný inscenační klíč, který překvapí, možná někoho i pobouří, ale rozhodně nezapře silnou imaginaci a smysl pro jevištní tvar.

Trapná muka (Divadlo Husa na provázku)

28. listopadu 2011 v 10:54 | Lukáš Dubský |  Recenze

Čapkovy rané povídky v groteskním hávu
Čapkovy rané povídky ze sbírek Boží muka a Trapné povídky se staly námětem druhého dílu cyklu Čapek na provázku. Po Pitínského Hordubalovi se další čapkovské variace ujal talentovaný režisér Jan Mikulášek, který se zaměřil na existenciálně laděné povídky ovlivněné atmosférou první světové války. To vše podává v groteskní stylizaci a promyšlené formální úpravě.

Světáci (Divadelní společnost Háta)

22. listopadu 2011 v 15:15 | Lukáš Dubský |  Recenze
Vyšlo v Pardubickém deníku, 22.11.2011

Příběh tří fasádníků představili na Hronovické
Filmoví Světáci režiséra Zdeňka Podskalského jsou dodnes jednou z nejlepších komedií, které v Česku vznikly, není proto divu, že tato látka láká k převodu na divadelní prkna. V tomto roce vznikla hned dvě nastudování komického příběhu tří fasádníků. V Klicperově divadle v Hradci Králové je k vidění pozoruhodná adaptace Vladimíra Morávka, do pardubického Kulturního domu Hronovická zase přijela se svou adaptací Divadelní společnost Háta.

Višňový sad (Východočeské divadlo Pardubice)

22. listopadu 2011 v 15:07 | Lukáš Dubský |  Recenze
Čechov v klasickém balení
Atmosféra doby a vnitřní prožitky postav. Přesně to jsou ingredience, které jsou neoddělitelnou součástí všech dramat Antona Pavloviče Čechova. Režisér Petr Novotný ve svém konzervativním nastudování Čechovova Višňového sadu právě tyto prvky akcentuje.

Dealer´s Choice (Dejvické divadlo)

22. listopadu 2011 v 15:04 | Lukáš Dubský |  Recenze
Když sejmeme pokerovou masku
Patrick Marber rád píše hry o skutečném životě. Jeho prvotina, kterou má na repertoáru Dejvické divadlo, vychází z jeho reálných zkušeností se závislostí na hazardních hrách. Kdo nikdy žádnou takovou hru nehrál, ale nemusí mít obavy - do světa Marberových postav vklouzne nerušeně, protože jejich charaktery jsou extraktem vlastností, se kterými se dnes a denně setkává každý. Znalost pokeru a jeho slangu ovšem divácký zážitek umocní.

Klub autistů (Klicperovo divadlo Hradec Králové)

20. listopadu 2011 v 11:43 | Lukáš Dubský |  Recenze
Autisté jen v úloze efektní kulisy
Petr Kolečko je jedním z nejzajímavějších českých dramatiků. Zaujaly především jeho projekty s režisérem a uměleckým šéfem kladenského divadla Tomášem Svobodou nebo hry, které v A Studiu Rubín nastudoval Daniel Špinar. Pro hradeckou Besedu napsal Kolečko novou hru Klub autistů, které sice nechybí nápad, ale jako celek příliš nefunguje.

Vondruška se v románech snaží být historicky přesný

15. listopadu 2011 v 9:04 | Lukáš Dubský |  Pardubický deník
Pardubický deník, 11.11.2011

Pardubice Vyšetřovatel a správce hradu Bezděz Oldřich z Chlumu je patrně nejznámější postavou knih spisovatele a historika Vlastimila Vondrušky (na snímku). Stejně jako dalších 14 knih se odehrává v českých zemích za vlády Přemyslovců.