Články, povídky, seminárky a další moje tvorba

Březen 2011

Ruské loto (Městské divadlo Zlín)

23. března 2011 v 9:02 | Lukáš Dubský |  Recenze
Pardubický deník, 22.3.2011


Zlínští herci přivezli krutou grotesku o výhře v loterii
Soutěžní část letošního ročníku Grand Festivalu smíchu uzavřeli v neděli večer herci Městského divadla Zlín. Moravský soubor představil pardubickým divákům groteskní komedii Ruské loto mladého ruského dramatika Vasilije Sigareva.

Dáváme děťátku klystýr! - "Kašlu na to!", řekla Hortensie (Divadlo v Dlouhé)

21. března 2011 v 21:02 | Lukáš Dubský |  Recenze
Pardubický deník, 21.3.2011

Hořké i směšné scény z manželského života přivezlo Divadlo v Dlouhé
Páteční soutěžní program jedenáctého ročníku Grand Festivalu smíchu vyplnilo pražské Divadlo v Dlouhé. Do Pardubic přijelo soutěžit s dvěma jednoaktovými hrami známého francouzského dramatika Georgese Feydeaua.

Dědeček automobil (Městské divadlo Mladá Boleslav)

21. března 2011 v 12:19 | Lukáš Dubský |  Recenze
Pardubický deník, 19.3.2011

Boleslavští přivezli muzikál s automobilovou tématikou
Městské divadlo Mladá Boleslav už na pardubickém Grand Festivalu smíchu s retro komedií z počátku 20. století uspělo. Muži v offsidu se před dvěma roky stali Komedií roku.
Slepice (Jihočeské divadlo České Budějovice)

19. března 2011 v 8:24 | Lukáš Dubský |  Recenze
Pardubický deník, 18.3.2011

Slepice je inscenační oříšek, který se Jihočechům rozlousknout nepodařilo
Třetí soutěžní příspěvek jedenáctého ročníku Grand Festivalu smíchu přivezlo do Pardubic Jihočeské divadlo České Budějovice. K vidění byla tragikomedie ze života stárnoucích hereček současného autora Nikolaje Koljady.


Škola základ života (Městské divadlo Brno)

16. března 2011 v 22:55 | Lukáš Dubský |  Recenze
Pardubický deník, 16.3.2011

Notoricky známá komedie Škola základ života vzbudila u diváků velký ohlas
O zahájení jedenáctého ročníku Grand Festivalu smíchu se v pondělí postaralo Městské divadlo Brno. Jejich interpretace notoricky známé komedie Jaroslava Žáka Škola základ života se u pardubického publika setkala s velmi vřelým přijetím.

Král je panna (Klicperovo divadlo Hradec Králové)

16. března 2011 v 15:46 | Lukáš Dubský |  Recenze
Láska i krutost v barvitě nadčasovém balení
Král je panna je relativně nová (vznikla v roce 1999) hra současné britské autorky Moiry Buffini, která využívá historické reálie Anglie 11. století. Příběh, který se tam odehrává, ale zachycuje letité stereotypy a k dnešní době se vyjadřuje jasněji než lecjaká hra ze současnosti. Žánrové zařazení není úplně nejlehčí, chvílemi se hra tváří jako komedie, avšak s jasnými ambicemi vyslovit se i k závažnějším otázkám. Nutno podotknout, že vážná a komediální rovina jsou vzácně vyrovnané a režisérce Lídě Engelové se podařilo vystavět působivé jevištní dílo.
Liška v kurníku aneb Pan ministr v Kmínovicích (Východočeské divadlo Pardubice)

4. března 2011 v 8:49 | Lukáš Dubský |  Recenze
Pardubický deník, 3.3.2011

Současná politika jako na dlani
Čtvrtou premiérou divadelní sezony byla v sobotu dramatizace knihy známého satirika Ephraima Kishona Liška v kurníku. Kishon ‎(narodil se 23. srpna v 1924 Budapešti, zemřel 29. ledna 2005 v Appezellu) není pardubickému publiku neznámý, před několika lety אVýchodočeské divadlo v Pardubicích uvedlo jeho komedii Oddací list. Liška v kurníku (v Pardubicích uváděná s podtitulem Pan ministr v Kmínovicích) je politická satira, která vtipně a hravě zkoumá, jak se vlastně z obyčejného člověka rodí politik a jak se pak lidé nechají politikou manipulovat, aniž by si to vůbec uvědomili.Kurz negativního myšlení (Švandovo divadlo)

1. března 2011 v 15:27 | Lukáš Dubský |  Recenze
Terapie šokem a černým humorem
Norský snímek Kurz negativního myšlení slavil úspěch nejen na severu Evropy, ale i v našich končinách. Inscenační tým Švandova divadla se ho tudíž pokusil ve světové premiéře převést i na divadelní prkna. Vznikla tak divácky vděčná, černohumorná inscenace, která sází na charisma Michala Dlouhého v titulní roli.