Články, povídky, seminárky a další moje tvorba

Červen 2010

Tyršovy sady musí lidi lákat

28. června 2010 v 11:35 | Lukáš Dubský |  Publicistika
Pardubický deník, 25.6.2010, rubrika Jak to vidí

Pardubice jsou velmi často zmiňovány v souvislosti s tím, že nemají případného návštěvníka čím zaujmout. A když už se konečně objeví projekt, který dokáže pobavit tisíce Pardubáků a oživit centrum města, tak se uvažuje o jeho přesunu kamsi na periferii. A to vše jen kvůli stížnostem několika lidí. Nechci nijak snižovat právo lidí bydlejících v centru Pardubic na ničím nerušené letní večery. Jenže stížnosti těchto lidí ani nemíří na hlučnost samotného promítání. Většinou byly namířeny proti opilcům, kteří se v letním kině čas od času zákonitě vyskytnout musí. To je ovšem velmi slabý argument pro přesun oblíbené letní atrakce. Spoustu hluku mohou způsobit i návštěvnici hospod, barů či heren, což ale nezavdává důvod k tomu, abychom tyto podniky vystrnadili z centra města. Budoucnost Pardubického letního kina Pernštejn je ale ohrožena i z druhého důvodu. Tyršovy sady se budou v příštím roce revitalizovat a zatím nikdo netuší, zda se v nové podobě parku najde místo i pro promítání pod otevřeným nebem. Revitalizovat park pod zámeckými hradbami je jistě dobrý nápad. Samotná rekonstrukce ale rozhodně nestačí. Lidé musí mít důvod do Tyršových sadů přijít. A čerstvě vysázená zeleň či opravené lavičky pravděpodobně nebudou dostačujícím lákadlem. Do parku uprostřed krajského města musí Pardubáky přilákat právě projekty, jako je letní kino. Čím více takových akcí bude, tím větší je šance, že si lidé zvyknou do "Tyršáků" chodit. Nejhorší by bylo, kdyby se park opět proměnil v mrtvé místo, kde si budou nad krabicovým vínem dávat dostaveníčko pouze opilí bezdomovci.Dokonalá svatba (Městské divadlo Brno)

25. června 2010 v 10:47 | Lukáš Dubský |  Recenze
Dokonalá svatba je smrští vtipů, omylů a záměn
Napsat komedii, která bude nabytá vtipem a kterou půjde lehce inscenovat i na jevišti, je poměrně tvrdým oříškem. V žánru frašky totiž mnoho autorů používá extrémně jednoduchý a prvoplánový humor, jiní zase vůbec nemají smysl pro rytmus, takže po nastudování hra zadrhává a diváka nudí. Rozhodně tomu tak ale není u Robina Hawdona. Českým divákům je zatím znám pouze jeden jeho kousek, který má v současnosti pod názvem Dokonalá svatba na repertoáru Městské divadlo Brno.

Ptákoviny podle Aristofana (Městské divadlo Brno)

25. června 2010 v 10:45 | Lukáš Dubský |  Recenze
Požehnaná ptačí říše funguje jako politická satira již přes 2400 let
Když v roce 1989 nazkoušel Stanislav Moša Ptákoviny podle Aristofana v pražském Národním divadle, byl z toho slušný poprask. Hra byla plná narážek na komunistický režim a většina lidí inscenaci předpovídala brzký zákaz. I z toho důvodu byla Nová scéna vždy narvaná až po střechu - lidé se snažili politicky nekorektní inscenaci zhlédnout dřív, než bude stažena z repertoáru.

Snad se nám bazén neprodraží

23. června 2010 v 18:34 | Lukáš Dubský |  Publicistika
Pardubický deník, 23.6.2010, rubrika Jak to vidí

Velký akvapark, prostou rekonstrukci nebo něco mezi tím... Ať je člověk příznivcem jakékoliv varianty rekonstrukce plaveckého areálu, jedno je jisté. Oprava bazénu je nezbytně nutná, protože krajské město bez plaveckého areálu by bylo asi opravdovou raritou a terčem posměchu. Schválená varianta za 588 milionů by měla uspokojit jak lidi toužící po možnosti zaplavat si v padesátimetrovém bazénu, tak lidi, kteří mají radši adrenalinovou jízdu na toboganu či relaxaci ve wellness části. Důležité ale je především to, že pokud vše půjde podle předpokladů, tak by se mohlo už v září začít se samotnou rekonstrukcí. Jedna obava ale zůstává - neprodraží se rekonstrukce kvůli nevyhovujícímu stavu areálu? U mnoha staveb je konečná investice oproti vysoutěžené částce dost rozdílná. V případě bazénu by takové prodražení mohlo být skutečně vážným problémem.

Jak to bude s plaveckým areálem dál?

23. června 2010 v 18:33 | Lukáš Dubský |  Pardubický deník
Pardubický deník, 23.6.2010

Řešení nesmí být pro Pardubáky bolestné

23. června 2010 v 18:32 | Lukáš Dubský |  Pardubický deník
Pardubický deník, 23.6.2010

Rekonstrukci bazénu dlužíme našim dětem

23. června 2010 v 18:31 | Lukáš Dubský |  Pardubický deník
Pardubický deník, 23.6.2010