Články, povídky, seminárky a další moje tvorba

Nedemokratické zkušenosti ve 20. století

26. května 2008 v 22:06 | Lukáš Dubský |  Politologie
Esej na téma Češi a nedemokratická zkušenost.

Podíváme-li se na vývoj v českých zemích ve 20. století, musíme vážně zauvažovat, zda byl náš stát jen obětí mocenských snah jiných národů nebo zda jsme si nástup nedemokratických period zavinili částečně sami.
Asi méně pochybností, že jsme byli obětmi, vzbuzuje období Protektorátu Čechy a Morava, jelikož čelit neustále sílící agresi Hitlerovy Třetí říše pravděpodobně nebylo v silách tak malého národa jako je národ český, zvláště za situace, kdy nás zradili naši spojenci Francie a Velká Británie. Přesto podstoupení pohraničí Hitlerovi neustále vzbuzuje dohady - nacistické Německo získalo naše pohraniční oblasti bez jediného výstřelu. A to navzdory tomu, že systém opevnění našich hranic s Německem byl velice propracovaný a dobývání pevností by pro Třetí říši jistě nebylo snadné.
Druhou a mnohem delší nedemokratickou periodou 20. století byl komunistický autoritativní režim trvající přes 40 let. Zde je situace složitější - v demokratických volbách v květnu 1946 zvítězila v českých zemích komunistická strana se ziskem asi čtyřiceti procent (což byl oproti druhým národním socialistům zisk takřka dvojnásobný). Větší vliv v této době komunisté nezískali jen díky tomu, že na Slovensku jasně zvítězila demokratická strana. Lze tedy říci, že Češi radikální socialismus v podání komunistické strany upřednostnili před socialismem umírněným reprezentovaným například sociálními demokraty. Avšak asi jen málokdo si dokázal v té době představit, že vítězství komunistů nastartovalo proces ze kterého se české země vzpamatovávají dodnes. Jak ukázal únor 1948 většina tehdejší politické reprezentace komunisty silně podcenila. Květnové volby již nemohly (vzhledem k jednotné kandidátce Národní fronty) nic změnit a české a slovenské země se pomalu začaly ubírat vstříc dlouhé periodě diktatury jedné strany.
I ohledně roku 1948 se lze tázat, zda by byla situace jiná, pokud by se Češi proti komunistům vzbouřili, jelikož jak je známo Klement Gottwald vyhrožoval prezidentu Benešovi intervencí Sovětského svazu - a pak bychom znovu byli spíše obětmi.
Rozhodnutí v těchto dvou výše nastíněných příkladech není jednoduché, přesto dle mého názoru byl český stát spíše obětí mezinárodní situace.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama